O blogu

Poczytane jest blogiem o książkach. Poczytane, potem opisane. Przeze mnie.

Poczytane jest blogiem o książkach z całego świata. Staram się czytać nie tylko literaturę polską czy angielskojęzyczną, uważam że reszta świata też ma nam bardzo dużo do zaoferowania. Poznaję resztę świata i opisuję ją – także tutaj.

Poczytane - logo

Układ bloga jest nieprzypadkowy – poczytane książki układam według pochodzenia ich autorów. Uważam, że w większości wypadków narodowość twórcy ma duże znaczenie dla jego twórczości. Poza tym taki układ jest dla mnie jasny i przejrzysty.

Trzeba przy tym podkreślić, że podziału na kraje dokonałem biorąc pod uwagę pochodzenie autora książki, a nie tematykę utworu. Tak więc „Nowy Jork” Rutherfurda znajduje się w dziale <Anglia>, jako że autor jest Anglikiem, chociaż książka opowiada o Stanach Zjednoczonych.

Poza omówieniami konkretnych utworów, w Poczytane pojawiają się także teksty dotyczące ogólniejszych nurtów, zjawisk czy programów literackich. Znaleźć je można w dziale PONAD NARODAMI.

Oprócz tego, w Poczytane ukazują się również subiektywne omówienia twórczości znanych i lubianych (przeze mnie) autorów, głównie współczesnych. Te syntetyczne teksty poczytać można w dziale Sylwetki.

W Poczytane znalazło się kilkanaście (może kilkadziesiąt) moich starych tekstów – publikowanych przez kilka (kilkanaście?) lat w różnych miejscach w sieci. Są też oczywiście nowości. I będzie ich coraz więcej.

Jeszcze kilka słów o moim czytaniu – od kilku lat czytam głównie po angielsku. Przede wszystkim literaturę angielskojęzyczną, ale również tłumaczenia z innych języków. Wyjątkami są tutaj utwory polskie (tylko oryginały, rzecz jasna!), jak również literatura naszych sąsiadów (bliższych i dalszych) z Europy Środkowej i Wschodniej. Nie wyobrażam sobie czytania Bułhakowa czy Hrabala po angielsku 🙂

Jeżeli w moim tekście pojawia się miniaturka angielskojęzycnego wydania omawianej książki, to znaczy, że przeczytałem ją właśnie po angielsku.

Miłego poczytania!
Maciek L.

Poczytane na Facebooku:

Facebook

Poczytane na Twitterze:

Twitter

Zostaw komentarz