Anioł przy moim stole - okładka książki
Australia, Nowa Zelandia

Anioł przy moim stole – Janet Frame

Anioł przy moim stole - okładka książki po angielsku„Anioł przy moim stole” to smutna, pełna bólu i samotności, autobiografia znanej poetki i powieściopisarki, ukazująca życie wrażliwej, wyalienowanej młodej kobiety w Nowej Zelandii w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Anioł przy moim stole - okładka książkiJanet Frame opowiada czytelnikom o swoich niepokojach i lękach, o swojej inności i wstydliwości, o byciu inną, odsuniętą, nieważną, „dziwną”. Opowiada o tym, jak błędnie zdiagnozowano ją jako osobę chorą na schizofrenię. O latach ubezwłasnowolnienia i uprzedmiotowienia w zakładach psychiatrycznych. O nieudanej próbie samobójstwa, o tułaczce w poszukiwaniu pracy, spokoju, ciepła, wspólnoty. I wreszcie o początkach prawdziwego pisania, o pomocy, jakiej doświadczyła od znanego, starszego pisarza, o pierwszych poważnych pieniądzach zarobionych dzięki pisaniu, o przygotowaniach do wielkiej podróży po Europie.

Język, jakim operuje Frame jest językiem niezmiernie wrażliwym, pełnym delikatnych kolorów i ukrywanych emocji. Autorka w wielu miejscach odwołuje się do poezji – czy to słynnych poetów, czy też swojej – niejednokrotnie kończąc zaczęte zdanie fragmentem, lub całością wiersza.

Dobra, uczuciowa, delikatna proza, dzięki której poznajemy nie tylko niespokojne losy słynnej pisarki, ale również trochę codziennego życia, zwyczajów i środowiskowych reguł w Nowej Zelandii z okresu II Wojny Światowej i lat powojennych.