Biały tygrys - okładka książki
Azja, Indie

Biały Tygrys – Aravind Adiga

Biały Tygrys - okładka angielskiego wydania książki„Biały Tygrys” Aravinda Adigi to dobra, ciekawa lektura, ukazująca czytelnikom życie w Indiach początku 21. wieku – biedę, bezprawie, korupcję i ciemne strony globalizacji. Tytułowy Biały Tygrys opowiada nam przez siedem nocy o swojej życiowej drodze, o tym jak zmienił się w ciągu kilkudziesięciu lat.

Siedem nocy z Białym Tygrysem

Biały tygrys - okładka książkiDobra, ciekawa książka, chociaż jednak nie arcydzieło. Ale z pewnością autor umie patrzeć i opisać to, co widzi.

Od początku zastanawiał mnie pomysł narracyjny (całość książki jako listy głównego bohatera do chińskiego przywódcy) – podejrzewałem, że jest to literacki chwyt, żeby „było inaczej” (co nie znaczy, że koniecznie lepiej). W końcu doszedłem do wniosku, że zabieg ten miał pomóc autorowi w szczegółowym i dokładnym ukazaniu stosunków indyjsko – chińskich. No i że się to nie do końca udało, a szkoda – bo można było w ten sposób przekazać czytelnikowi (szczególnie niezbyt zorientowanemu w temacie, jak na przykład mnie) dużą ilość wartościowych i ciekawych informacji. Ja zapamiętałem tylko jedną (która była zresztą dla mnie odkryciem) – że Chińczycy z premedytacją wysyłają(li) broń do zapalnych obszarów w Indiach i dookoła (na przykład do Pakistanu), aby kompletnie zdestabilizować „największą demokrację świata” i przejąć nad nią całkowitą kontrolę.

Szkoda, że autor nie wykorzystał swojego niezłego pomysłu. No, chyba że był to jednak tylko pisarski trik 🙂