Cząstki elementarne - okładka książki
Europa, Francja

Cząstki elementarne – Michel Houellebecq

Cząstki elementarne - okładka angielskiego wydania książkiStosunek do stosunku jest w powieści głównym znakiem rozpoznawczym obydwu bohaterów, przy czym autorowi nie udało się wykrzesać prawie żadnych emocji ani do jednego, ani do drugiego z nich. Trzeba było posunąć się aż do uśmiercenia ich obydwu partnerek, aby nie stracić ostatniej szansy na wydobycie z czytelnika jakiegokolwiek uczucia.

Stosunek do stosunku

Cząstki elementarne - okładka książkiPołowę zawartości książki stanowi – pisane w stylu manifestu politycznego – wymądrzanie się autora na tematy biologiczno-molekularno-biotechnologiczno-medyczno-filozoficzne.

Druga połowa to opisy trudnych i skomplikowanych przeżyć seksualnych dwóch bohaterów: od chorobliwej, nieustającej (dosłownie) masturbacji, poprzez kilkudziesięcioosobowe orgie jednego z braci, po całkowitą oziębłość drugiego. Stosunek do stosunku jest w powieści głównym znakiem rozpoznawczym obydwu tych postaci, przy czym autorowi nie udało się wykrzesać (przynajmniej ze mnie) prawie żadnych emocji ani do jednego, ani do drugiego z bohaterów. Trzeba było posunąć się aż do uśmiercenia obydwu(!) partnerek dwóch głównych bohaterów, aby nie stracić ostatniej szansy na wydobycie z czytelnika jakiegokolwiek uczucia.

Nie polecam.