Opowiadacze nocy - okładka książki
Azja, Syria

Opowiadacze nocy – Rafik Schami

Opowiadacze nocy - okładka książki po angielsku„Opowiadacze nocy” Rafika Schami to przepiękna opowieść o sztuce snucia opowieści.

Wszystkie opowiedziane w powieści historie (tak naprawdę bliskowschodnie baśnie) – nie tylko, że kunsztowne i cudowne, są do tego niezwykle mądre.

Wszystkie one traktują o mowie, języku i wyrazach. O odpowiedzialności, która wypływa bezpośrednio z wypowiedzianych słów, o tym, że – jak mówi wróżka do Salima, głównego bohatera powieści – „Słowa to odpowiedzialność”.

Wszystkie przytoczone w tej opowieści baśnie opowiadają (głosami przyjaciół Salima) właśnie o słowach i ich braku. O komunikowaniu się, o prawdzie i o kłamstwie. O trudnej sztuce opowiadania, o sztuce przekazywania prawdy i o sztuce kłamania.

Opowiadacze nocy - okładka książkiWszystkie te historie opowiadane są w powolnym, nieśpiesznym rytmie, z czułością i dbałością o piękny dobór słów i mądre przesłanie.

Autor prześwietnie opisuje swoje ukochane miasto – Damaszek, jego wąskie, pokręcone uliczki, swojskie dzielnice pełne znajomych, wszechobecne intensywne zapachy, gorąco dnia i rozgwieżdżone nocne niebo.

Co istotne, w swoją powolną narrację Schami wplata delikatnie ważne informacje dotyczące aktualnych wydarzeń politycznych w regionie – przez co dodaje do opowieści nutkę realizmu, nie gubiąc przy tym pięknego, baśniowego charakteru książki.

Wspaniała powieść, której angielski tytuł („Damascus Nights”) oddaje w moim odczuciu o wiele lepiej jej charakter, przenosząc czytelnika od razu do opisywanego przez autora miasta.