Our Lady of Alice Bhatti - okładka książki
Azja, Pakistan

Our Lady of Alice Bhatti – Mohamed Hanif

„Our Lady of Alice Bhatti” pakistańskiego autora Mohameda Hanifa (znanego w Polsce z książki „Wybuchowe mango”) to ciekawa powieść opisująca losy młodej mieszkanki Karaczi, która postanowiła zostać pielęgniarką w miejscowym szpitalu.

Our Lady of Alice Bhatti - okładka książkiGłówna bohaterka to postać niezwykła – wychowana w slumsach chrześcijanka (w otoczeniu przeważającej większości muzułmanów), mająca za sobą kilkuletni pobyt w więzieniu i będąca córką sławnego (w swoich kręgach) uzdrowiciela. W swej pracy (poza okazjonalnymi uzdrowieniami pacjentów – jako że odziedziczyła po tacie zdolności), zajmuje się głównie walką ze stereotypami i biurokracją oraz nieustającymi bataliami o zachowanie własnej niezależności (co nie zawsze i nie do końca jej się udaje). W wolnych chwilach szuka także miłości. Albo chociaż jakiegoś odpowiedniego kandydata na męża.

Książka Hanifa to opowieść o skomplikowanych relacjach pomiędzy różnymi religiami i ich wyznawcami, ale również historia silnej kobiety walczącej o godność i emancypację – codziennie, powoli i po cichu, bez publicznych wystąpień i powiewania sztandarami.

„Our Lady of Alice Bhatti” czyta się przyjemnie i bez specjalnych trudności, autor zdecydowanie posiada umiejętność dobrego snucia opowieści, wplatając od czasu do czasu delikatne dawki humoru.

Kolejna powieść, którą z chęcią widziałbym przetłumaczoną na język polski.

Książka nie ukazała się (jeszcze) w Polsce. Teksty omawiające utwory, które nie zostały przetłumaczone na język polski można znaleźć pod tagiem: nie ma po polsku