Piknik pod Wiszącą Skałą - okładka książki
Australia, Australia

Piknik pod Wiszącą Skałą – Joan Lindsay

Piknik pod Wiszącą Skałą - okładka książki po angielskuWydaje się, że w roku 1900 wszystko było tajemnicze, groźne i niezwykłe, szczególnie na australijskiej prowincji. Joan Lindsay – autorka „Pikniku pod Wiszącą Skałą” – w sposób mistrzowski oddała surową niezwykłość antypodów i wszechogarniające poczucie tajemniczego lęku. Lęku przed czymś nieznanym, niezbadanym, niemożliwym do racjonalnego wytłumaczenia.

Klasyczna powieść Lindsay, podobnie jak powstały na jej podstawie słynny film Petera Weira pod tym samym tytułem, do dziś potrafią zauroczyć swoją nastrojową aurą tajemniczego zniknięcia i ludzkiej niemocy w obliczu wielkiej niewiadomej.

Piknik pod Wiszącą Skałą - okładka książkiKoncept powieści opiera się na perfekcyjnie wyegzekwowanym motywie przeciwieństw: kultura – natura, cywilizacja – dzikość, Anglia – Australia, intelekt – emocje, ogłada – bezpośredniość. Wszystkie postacie i wydarzenia podporządkowane są przedstawieniu i uwydatnieniu tych sprzeczności, ukazaniu ich odwiecznej, niekończącej się walki – walki, która czasami zabiera ze sobą przypadkowe, nieuważne ofiary.

„Piknik pod Wiszącą Skałą” napisany jest w wyśmienity, nieśpieszny, delikatny sposób – obiecuje rozwiązanie zagadki, podczas gdy tak naprawdę – ukazując pozornie coraz więcej – pozostawia czytelnika w jeszcze głębszej niewiedzy. Nie odpowiada na żadne z postawionych pytań, nie odkrywa sekretów. Cywilizacja nie jest w stanie wydrzeć żywiołowi jej tajemnic. Natura wygrywa. Zawsze. W każdym razie w tej powieści.