Pożegnanie z Berlinem - okładka książki
Anglia, Europa

Pożegnanie z Berlinem – Christopher Isherwood

Pożegnanie z Berlinem - okładka książki po angielsku„Pożegnanie z Berlinem” to zbiór pięknych szkiców dotyczących niemieckiej stolicy i jej mieszkańców z początku lat trzydziestych ubiegłego wieku – kolekcja subtelnych impresji, zanotowanych przez angielskiego przybysza, błąkającego się po nocnych lokalach i czynszowych kamienicach Berlina, w czasach dochodzenia Hitlera do władzy.

„Pożegnanie z Berlinem” to bardzo subiektywna próba opisu dekadenckiego społeczeństwa chylącej się ku upadkowi Republiki Weimarskiej. Społeczeństwa biedniejącego z dnia na dzień, próbującego zapominać o codziennych trudnościach; po nocy zapijając się w coraz mroczniejszych kabaretach, a w dzień atakując wszystkiemu winnych Żydów.

Pożegnanie z Berlinem - okładka książkiPowieść, a raczej zbiór sześciu luźno ze sobą powiązanych szkiców Isherwooda, oczarowuje znakomitą obserwacją, zarówno upadającego organizmu miejskiego (państwowego), jak również konkretnych osób – postaci – tworzących ten organizm. Styl i nastrój książki przywodzi na myśl literaturę polskiego dwudziestolecia międzywojennego, prozę Uniłowskiego, czy opowiadania Manna (z lekko zaznaczonym, delikatnie wspominanym tu i tam homoseksualizmem).

Autor mistrzowsko kreśli książkowe postacie – przede wszystkim kobiece: Sally Bowles (równie mistrzowsko przedstawioną kilkadziesiąt lat później przez Lizę Minneli we wspaniałym „Kabarecie” Boba Fossa), starsze panie – gospodynie domowe, czy córkę żydowskich magnatów finansowych, Natalię Landauer. Równie celnie Isherwood opisuje powolne, bierne, mimowolne poddawanie się ideologii zabójców: tak naprawdę nikt z Berlińczyków (jak sami mówią) nie chce zabijania Żydów, ale lekka nauczka im się należy!

„Pożegnanie z Berlinem” to bardzo dobra, barwna diagnoza upadającego narodu, napisana przez naocznego świadka tego upadku, tym bardziej wnikliwa i trafna, że wystawiona przez osobę „z zewnątrz”, a jednak doskonale znającą realia opisywanego świata.

No i jest to kawał bardzo dobrej, barwnej, wrażliwej literatury.