Sztuka powieści - okładka książki
Ponad narodami

Sztuka powieści. Antologia wywiadów II z „The Paris Review”. Wywiady z pisarkami

Sztuka powieści - okładka książkiDrugi tom „Sztuki powieści” to interesujący zbiór ciekawych wywiadów z intrygującymi pisarkami. Spora liczba rozmówczyń to znane (często bardzo znane) autorki, zaś większość wywiadów przeprowadzono w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, tak więc należy spodziewać się trochę innej perspektywy i innych realiów życia, podejścia do sztuki i literatury – co wcale nie umniejsza wartości książki, a wręcz przeciwnie – chwilami czyni ją bardziej interesującą. Zdarzają się w zbiorze również wywiady z lat wcześniejszych (na przykład Karen Blixen z roku 1956) i (trzy) z dwudziestego pierwszego wieku, jednak nad całością roztacza się nostalgiczny urok lat osiemdziesiątych.

Bohaterki tomu opowiadają nam o swojej nienawiści do krytyków literackich oraz o niechęci do działań promocyjnych i marketingowych (spotkań z czytelnikami i – co dziwniejsze do udzielania wywiadów). Większość z przepytywanych pisarek podkreśla wielką wagę współpracy z dobrym redaktorem, twierdząc że właściwy redaktor to prawdziwy skarb – współtwórca książki, przyjaciel, powiernik.

Autorki opisują również swoje miejsca oraz metody pracy, niektóre z nich odsłaniają przed czytelnikami tajniki warsztatu, dzielą się swoimi przemyśleniami na tematy dotyczące sztuki, literatury, filozofii, feminizmu, współczesnego życia.

Duża część z zawartych w zbiorze wywiadów podobała mi się niezmiernie, a spora liczba rozmówczyń sprawiła na mnie wrażenie kobiet mądrych, ciekawych i intrygujących. Bardzo zaciekawiły mnie rozważania Hilary Mantel o sposobie konstrukcji powieści historycznej i jej bohaterów – tym bardziej, że jakiś czas temu nie bardzo przypadła mi do gustu jedna z jej powieści – być może nadszedł czas, aby spróbować ponownie.

Jedyną drażniącą mnie bohaterką była Baronowa Blixen – ta od „Pożegnania z Afryką”.

Zachęcając do czytania (naprawdę warto), przedstawiam pełną listę „przepytanych” pisarek: Simone de Beauvoir, Doris Lessing, Margaret Atwood, Toni Morrison, Alice Munro, Susan Sontag, Jeanette Winterson, Hilary Mantel, Karen Blixen, Mary McCarthy, Nadine Gordimer, Marguerite Yourcenar, P.D. James, Ursula K. Le Guin, Herta Müller.

[Pierwszą część „Sztuki powieści” opisałem w tekście: Sztuka powieści. Antologia wywiadów I z „The Paris Review”. Wywiady z pisarzami.]