The Festival Of San Joaquin - okładka książki
Ameryka Płn, Belize

The Festival Of San Joaquin – Zee Edgell

The Festival Of San Joaquin - okładka książkiStyl książki autorki pochodzącej z egzotycznego Belize przypomina bardziej klasyczną dziewiętnastowieczną powieść francuską, niż historię z dalekiego, zamorskiego kraju. We fragmentach odczuwa się co prawda gorący klimat karaibów, jednak problematyka poruszana przez Zee Edgell przywodzi zdecydowanie na myśl ciężkie czasy europejskiej klasy pracującej, zmagającej się z biedą, uciskiem, niesprawiedliwością i zniewoleniem.

Bohaterka powieści boryka się z przemocą – zarówno domową, jak i instytucjonalną; poniżana jest przez partnera, jego rodzinę, urzędników, kościół. Wykorzystywana przez ludzi, od których oczekiwać należałoby pomocy, Luz Marina traci swoje dzieci, dom, pracę, wolność. Pozostawiona sama sobie, wspomagająca starzejącą się matkę, pogrąża się w beznadziejności i bólu, w oczekiwaniu ostatecznej tragedii.

Bardzo smutna, przygnębiająca powieść o brutalnej, bezcelowej walce z nędzą, poczuciem winy i zemsty, o samotności w otoczeniu religii i lokalnej społeczności.

Książka nie ukazała się w Polsce, ja jednak postanowiłem umieszczać na blogu także teksty omawiające utwory, które nie zostały (jeszcze) przetłumaczone na język polski. Można je znaleźć pod tagiem: nie ma po polsku