Wiek żelaza - okładka książki
Afryka, RPA

Wiek żelaza – John Maxwell Coetzee

Wiek żelaza - okładka angielskiego wydania książkiBardzo starannie, dokładnie napisana książka o odchodzeniu i o żarliwej potrzebie miłości. O kończeniu – o końcu życia centralnej postaci, o końcach żyć zabijanych przez reżim nastolatków, o końcu domu, o końcu świata znanego przez główną bohaterkę. Książka smutna i cierpka, ale nie przygniatająca.

Pani Curren odchodzi

Wiek żelaza - okładka książkiBardzo starannie, dokładnie napisana książka o odchodzeniu i o żarliwej potrzebie miłości. O kończeniu – o końcu życia centralnej postaci, o końcach żyć zabijanych przez reżim nastolatków, o końcu domu, o końcu świata znanego przez główną bohaterkę.

Książka smutna i cierpka, ale nie przygniatająca. Książka, która wymaga właśnie starannego i dokładnego czytania – czytania takiego, w jaki sposób napisana została przez autora.

Starość i śmiertelna choroba – katalizatory, które wywołują u pani Curren gwałtowną potrzebę ciepła – i to zarówno emocjonalnego, jak i tego zwykłego – fizycznego. Ciepła, którym z pewnością nie obdaruje już ją jej nieobecna córka; ciepła wyżebranego od przypadkowych osób; uczucia przytulającego się we śnie psa. Uczucia szukanego nawet u ludzi niechętnych, wrogich, obojętnych. Kiedy prawdziwa miłość odchodzi – czy to za oceany, czy też w nierealną przeszłość – liczy się każdy kawałek wyrwanej opuszczanemu światu żarliwości. Nawet od cuchnącego, zapitego żebraka.

I nadzieja – silnie trzymana obiema rękami, pomimo tak naprawdę przegranego życia – że jednak było się dobrym człowiekiem. Pomimo codziennego przechodzenia obok zła, pomimo niesprawiedliwości, której świadkiem było się całe dorosłe życie – nadzieja, że było się tym jedynym sprawiedliwym. Tym dobrym, wśród morza zła. Może trochę zbyt cichym, nie sprzeciwiającym się za bardzo, ale jednak nie tak złym, jak prawdziwi oprawcy dookoła.

Żegnając się, potrzebujemy tylko chwili przytulenia i świadomości, że nasze życie nie było stracone. Wszyscy. Pani Curren także.